Finále KMK a MČR ve všestrannosti 2014 na Borové

V jihočeské Borové se ve dnech 19. – 21. září odehrálo letošní mistrovství České republiky ve všestrannosti pro kategorie mladších juniorů, starších juniorů a mladých jezdců. My jsme však v Borové u Chvalšin byli s kamerou EquiTV už o týden dříve...

25.09.2014 11:00  |  Pořad: Všestrannost  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

...kdy jsme sledovali vrchol chovatelského seriálu Kritéria mladých koní v téže disciplíně.

Kritérium mladých koní bylo ve všestrannosti letos poprvé vypsáno i pro nejmladší věkovou kategorii čtyřletých koní. V té s velmi těsným náskokem zvítězil Petr Vančura s Ronaldem 4. Dvojici napomohla zejména velmi dobře hodnocená drezura. Mezi pětiletými koňmi nenašel přemožitele Expresso-EV v sedle s Miloslavem Příhodou a odvezl si titul šampiona mladých koní 2014. V kategorii šestiletých koní si pro první místo dojeli Miroslav Trunda a Jesie James. Dvojice sice zaváhala na závěrečném parkuru, kde třikrát chybovala, ale dostatečný náskok po druhém soutěžním dni i tak zajistil Jesie Jamesovi titul šampiona ve své věkové skupině.

Pojďme však již sledovat mistrovské klání o medaile České jezdecké federace. Startovní pole mistrovství České republiky mladších juniorů čítalo třináct dvojic. O vítězi nebylo jasno doslova do posledních minut soutěže. Inka Saparová a SL. Fregatou zajeli nejlepší drezuru a bezchybný cross a po druhém soutěžním dni vedli. Bohužel dvě chyby na parkuru zmařily naděje jezdkyně nejen na zlato, ale i na jakoukoliv medaili. Dvojice Zuzana Hájková a Vacidara zvládla také terénní zkoušku bez penalizace. Po druhém soutěžním dni se držela na děleném třetím místě s celkovým počtem 59,05 trestného bodu, které si přinesla z drezury. Na kolbišti při nedělním parkuru pak ani jednou nechybovala. Jezdkyní, která se s právě zmiňovanou Zuzanou Hájkovou dělila po dvou dnech o třetí místo, byla Eliška Pavlová s klisnou Johanka 2. Zajela drezuru ve shodném bodovém hodnocení a taktéž předvedla bezchybný cross. A úplně stejně jako její soupeřka také nechybovala na parkuru. O určení pořadí mezi druhým a třetím místem tak rozhodl čas parkuru. Ten měla Eliška Pavlová rychlejší a stala se tak vicemistryní České republiky ve všestrannosti mezi mladšími juniory. Zuzana Hájková tedy zůstala třetí. Dveře ke zlatu byly po chybách Inky Saparové na parkuru otevřené pro Nikolu Jindrovou. Ta se svým koněm Goldwin předvedla v pátek druhou nejlepší drezuru, a protože zajela čistý cross, nastupovala do parkuru na průběžném druhém místě. Parkur absolvovala bez chyb a bylo jasné, že s bodovým ziskem 54,29 je zlatá medaile a mistrovský titul její.

O titul v kategorii starších juniorů bojovalo dvanáct dvojic. Bronzovou medaili si nakonec z Borové odvážela Šárka Douchová. Tu s klisnou Arizona 1 získala hlavně bezchybnou terénní jízdou. Nedělní parkur sice přinesl jednu chybu, a tím 4 trestné body, ale součet bodů i tak stačil na krásné třetí místo. Monika Dudová a Feder Radegast zajeli až čtvrtou nejlepší drezuru. Na překážkách v crossu sice žádnou chybu nezaznamenali, ale připsali si 4 trestné body za překročení času. V neděli na parkuru ovšem zabojovali a čistou jízdou si zajistili druhé místo. S velkým náskokem pak zvítězila Eliška Orctová v sedle koně Bonus 1. Po nejlépe předvedené drezuře už jen kontrolovala svojí vedoucí pozici. Terénní zkoušku zajela bez chyb, stejně jako následný parkur a právem si v neděli pověsila na krk zlatou medaili.

Nejméně početná kategorie mladých jezdců čítala pouhé tři dvojice. Bylo tedy jasné, že pokud všechny soutěž dokončí, odveze si každá některou z medailí. Tu bronzovou nakonec získal Vladimír Sapara s Raráškem 2, který svým soupeřkám ponechal velký náskok. Dvojice Anežka Lexová a Berenis 1 předvedla druhou nejlepší drezuru. V crossu na překážkách nechybovala, zaznamenala pouze 4 trestné body za překročení stanoveného času. Parkur zvládla bez chyby a s celkovým součtem 59,65 mohla pouze čekat, jak na to odpoví průběžně vedoucí jezdkyně. Tou byla Barbora Kamírová a Christo 1. Po nejlépe hodnocené drezurní úloze absolvovala terénní zkoušku jen s drobnou penalizací za čas a do parkuru nastupovala z průběžného prvního místa. Diváci ale o napínavé chvíle nebyli připraveni. Dvojice totiž jednou shodila. Naštěstí to bylo až na posledním skoku a Barbora Kamírová tak získala titul mistryně České republiky ve všestrannosti v kategorii mladých jezdců.

ČT⏳18.04. ⏰09:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️