Devátá zastávka ČSP 2014 v Plzni vítězná pro Lužu

Deváté kolo Českého skokového poháru hostil tradiční pořadatel JS Slavia VŠ Plzeň v termínu 29. – 31. srpna. Také v Plzni byly samozřejmě vypsány soutěže všech třech klíčových túr – Equiservis Amateur Tour, Czech Junior Cup a Český skokový pohár...

05.09.2014 09:59  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Šestnáct dvojic se utkalo ve finále Equiservis Amateur Tour, vypsané jako klasický parkur stupně L* s rozeskakováním, do něhož postoupily tři dvojice, které v základním kole nechybovaly. Pojďme se podívat, jak si v rozeskakování vedly. Jednou z bezchybných jezdkyň byla Petra Láryšová s Quattro D 1. V rozeskakování si na své konto připsala jedno shození a kolbiště tedy opouštěla se čtyřmi trestnými body a časem 33,61, což stačilo v celkovém hodnocení na třetí příčku. Další dvojicí, která si čistým základním kolem zajistila rozeskakování byla Kateřina Bučková s koněm Julius 1. Těm se podařilo překonat kurz rozeskakování bez trestných bodů, opatrnější jízda znamenala dosažený čas 37,81. Třetí dvojice v rozeskakování, Markéta Jarošová a klisna Nubie, předvedla rychlou jízdu. Navíc ani jednou nechybovala a s časem 32,20, kterým o více než 5 sekund překonala taktéž bezchybnou jízdu Kateřiny Bučkové, si jezdkyně dojela pro suverénní vítězství v plzeňském finále Equiservis Amateur Cup.

Finále Czech Junior Cup bylo vypsáno jako hendikep L** respektive S**. Soutěž svedla na start celkem početné pole startujících. Z dvacetitřech dvojic dokázaly pouze tři překonat základní parkur bez trestných bodů a o jejich celkovém pořadí tedy rozhodlo rozeskakování. Martin Vašák s valachem Bjerglunds Choping byl ale bohužel vyloučen pro trojí neposlušnost koně. Robin Johanovský a Ergon Ter, další z čistých dvojic ze základního kola, nakonec v rozeskakování dvakrát chybovala a dokončila tak se skóre 8 trestných bodů v čase 35,38. To vyneslo dvojici druhé místo v celkovém pořadí finále Czech Junior Cup v Plzni. Třetí soutěžící, která mohla v rozeskakování zasáhnout do boje o první místo byla Kristýna Hofmeisterová s valachem Apollo 7. Také nakonec do pořadí výrazně zasáhla, neboť zaznamenala pouze jedno shození a tím dosáhla výsledku 4 trestných bodů, a obsadila první místo ve finále Czech Junior Cup.

Vrcholem nedělních soutěží byla pak Velká cena Plzně postavená na úrovni T*.  Do finále postoupilo v souladu s pravidly deset dvojic z celkem dvaceti čtyř zúčastněných. Vyrovnané výsledky v první desítce slibovaly napínavou podívanou, z deseti finálových dvojic hned čtyři postupovaly s pouhým jedním bodem a čtyři s čistým kontem. Jedním z čistých výsledků ze základního kola disponoval také Ondřej Nágr s hřebcem Norman 1.  Bohužel ve finále zaznamenal dvě shození a s 8 trestnými body obsadil nakonec až osmou příčku. Další dvojicí, která v základní kole nechybovala, byl Kamil Papoušek a Bel Canto Hradiště. Ve finále ale nakonec zaznamenal jednu chybu a s celkovými čtyřmi trestnými body se ve Velké ceně Plzně umístil na čtvrtém místě. Luděk Smaha a Balou 1 také vstupovali do kolbiště před finálovou jízdou s čistým štítem. Ale i tento jezdec si nakonec připsal jedno shození a jeho celkové skóre činilo 4 trestné body. Byl ale o pět setin sekundy rychlejší než Kamil Papoušek a to mu nakonec vyneslo třetí příčku.

Vítězná dvojice z ptýrovského kola Českého skokového poháru Aleš Opatrný a Zandiro naopak přicházeli do finále zatížení jednou chybou ze základního kola. Nicméně Aleš Opatrný opět ukázal, proč patří k elitě i na mezinárodním poli, předvedl čistou jízdu, zároveň výrazně rychlejší než soupeři. Celkově tedy nasbíral 4 trestné body, ale čas byl vynikající 43,89. Jiří Luža a Land Rebel – S dokázali jako jediní překonat oba parkury, jak základní parkur tak finále, bez trestných bodů. Zaslouženě si tak dojeli pro první místo ve Velké ceně Plzně a bezchybné finále Jiřího Luži odsunulo na druhé místo Aleše Opatrného i přes jeho bezkonkurenční výkon ve finále.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️